Prolog 9. Fonomo Music & Film Festival

Zapraszamy 8 października o godz. 19:00 do sali widowiskowej OKSiR na Prolog 9. Fonomo Music & Film Festival.

5G „MovieYourGuitar” to obowiązkowa pozycja dla fanów dobrych gitarowych brzmień. Ale nie tylko dla nich – ucieszą się także miłośnicy kina animowanego. Pięciu gitarzystów - multiinstrumentalistów związanych z bydgoską sceną muzycznej alternatywy zagra skomponowane przez siebie utwory do filmów polskich animatorek.

Marek Maciejewski, Artur Maćkowiak, Sławomir Szudrowicz, Wojciech Kotwicki i Adam Kempa - to oni tworzą skład grupy 5G powstałej w ramach projektu MovieYourGuitar. Muzycy są doskonale znani bydgoskiej (i nie tylko bydgoskiej) publiczności chociażby z występów w zespołach takich jak Variété, Something Like Elvis, 3moonboys, Potty Umbrella i Godot. W ramach Prologu 9. Fonomo Music & Film Festival, wspólnie staną na scenie i zaprezentują sześć nowych utworów skomponowanych specjalnie do filmów animowanych polskich artystek.

Każdy z muzyków stworzył utwór do wybranego wcześniej filmu:
Adam Kempa – „Porozmawiaj z nim”, reż. Agata Prętka
Artur Maćkowiak – „Kwadratura koła”, reż. Karolina Specht
Marek Maciejewski – „Moko”, reż. Marta Szymańska
Sławek Szudrowicz – „Obce ciało”, reż. Marta Magnuska
Wojtek Kotwicki – „Kinki”, reż. Izumi Yoshida
FINAŁ – „Kreatury”, reż. Tessa Moult-Milewska

Harmonogram koncertów:
08.10.2020, godz. 19.00 - Świecie - Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji
09.10.2020, godz. 19.00 - Szubin - Muzeum Ziemi Szubińskiej
10.10.2020, godz. 19.00 - Nakło nad Notecią - Nakielski Ośrodek Kultury

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Opis filmów:

„Porozmawiaj z nim”, reż. Agata Prętka
Polska 2010, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, 7’33’’

Muzykę do animacji skomponował Adam Kempa.

Od momentu, kiedy wstajemy rano z łóżka, nasze życie staje się kombinacją liter i cyfr. Otaczają nas zewsząd: w domu, na ulicy i w pracy, w gazetach, w komputerach, na bilbordach. To właśnie niegroźne z pozoru znaczki organizują, ale i kontrolują naszą codzienność. Podporządkowani dyktaturze informacji, w niezauważalny sposób zaczynamy tracić swoje ja. Dopiero w bliskim kontakcie z drugim człowiekiem mamy szansę uwolnić się od tej natrętnej obecności. Film zrealizowany na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu łączy animację rysunkową ze zdjęciami dokumentalnymi.

„Kwadratura koła”, reż. Karolina Specht
Polska 2018, PWStiF w Łodzi, 4’49’’

Muzykę do filmu skomponował Artur Maćkowiak.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kwadrat żyje wśród chaosu i zmian. Przy drugim zauważamy, że układy w których funkcjonuje, ciągle powtarzają się, wprowadzają rutynę, hipnotyzują, nie pozwalając zrobić żadnego ruchu. Pewnego razu do schematu wkrada się nowy element, który na chwilę pozwoli kwadratowi nieco inaczej spojrzeć na rzeczywistość. „Kwadratura koła” to, opowiadana za pomocą graficznych metafor, na wpół abstrakcyjna opowieść o pewnym niemożliwym uczuciu.

„Moko”, reż. Marta Szymańska
Polska 2013, PWStiF w Łodzi, 4’26’’

Muzykę do filmu skomponował Marek Maciejewski.

Dynamiczna opowieść o kształtach, kolorach i ornamentach polinezyjskich czerpiąca z tamtejszej mitologii. Jest wariacją na temat polinezyjskiego mitu o stworzeniu świata. Historia prarodziców, pierwszych kochanków, zanurzona jest w wielobarwnej impresji plastyczno-muzycznej.

„Obce ciało”, reż. Marta Magnuska
Polska 2016, PWStiF w Łodzi, 7’

Muzykę do filmu skomponował Sławomir Szudrowicz.

Ciało obce żyje swoim własnym życiem. Nie możesz się go pozbyć, pozostanie z tobą na zawsze. Potrzebujesz go. Więc pogłaszcz swoje ciało obce i nie próbuj golić jego długiego, szorstkiego futra... Historia o rzeczach, które wydają się być obce i dziwne, w rzeczywistości jednak są nam bliskie – o wewnętrznej i zewnętrznej przemianie.

„Kinki”, reż. Izumi Yoshida
Polska 2015, FuMi Studio, 10’12’’

Muzykę do filmu skomponował Wojtek Kotwicki.

„Kinki” to abstrakcyjny film animowany w konwencji horroru i thrillera psychologicznego. Bohater – morderca, koduje w pamięci obrazy, aby dokonać rekonstrukcji zbrodni. Jest to próba kontemplacji obiektów rzeczywistych (tzn. tu i teraz), tak odmiennych od zniekształconych obrazów jego pamięci. Materia, która go otacza, którą tak dobrze zna, jest odrealniona, nie do poznania. Brak mu kryteriów, które pozwoliłyby na identyfikację i oddzielenie obrazu psychicznego od obrazu rzeczywistego. W dalszej kolejności, powoli, fragmenty obrazów zaczynają układać się w logiczną całość, gdzie morderca okazuje się jednocześnie ofiarą.

„Kreatury”, reż. Tessa Moult-Milewska
Polska 2015, Studio Munka, 9’55’’

Kompozycja wspólna.

Groteskowa historia o miłości. Karykaturalni bohaterowie Harold i Matylda, stawiają czoła społecznemu ostracyzmowi i podejmują nieudolne próby manipulacji swoim obscenicznym wizerunkiem. Surowa w formie animacja wycinankowa inspirowana twórczością Roalda Dahla, Lotte Reiniger i Edwarda Goreya wprowadza widza w nieprzewidywalny i eklektyczny świat mrocznej wyobraźni, ostatecznie pozostawiając go z pytaniem: kim właściwie są tytułowe Kreatury?

prolog2020_plakat

8.10.2020 19:00 - 21:00

kino Wrzos, Wojska Polskiego, 139, 86-100, Świecie

wstęp wolny